Zpět na úvod Úvod
Aktuality
Očkování Očkování
Vybavení ordinace Vybavení
ordinace
Vaąe dotazy Vaše
dotazy
Fotogalerie Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 


Kontakt

Adresa:
Mládí 724,
735 14 Orlová

Telefon:
596 511 363

Mobil:
733 151 151

Mapa

8. Rotaviry:      

Dětský průjem je způsoben nejčastěji rotavirovou infekcí (40%). Způsob šíření je orofekální přenos nebo přenos prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Inkubace obvykle do 48 hodin. Tato infekce se nejčastěji šíří v:

Vyšší výskyt se zpravidla zaznamenává v zimních měsících. Rotavirová nákaza pro-bíhá jako akutní gastroenteritida. Nejvážněji mohou být postiženy děti ve věku od 6 měsíců do 5 let.

Onemocnění začíná náhle vysokou horečkou a zvracením, které trvají 1-3 dny. Potom se objevují průjmy (vodnatá stolice) v četnosti až 10 krát denně. U starších dětí nebo dospělých osob toto infekční onemocnění probíhá inaparentně (tj. nezjevně.)

Rotavirová vakcína se používá pro aktivní imunizaci dětí starších 1,5 měsíců do 6 měsíců. Doporučuje se očkovat zejména kojence a děti mladší 6 měsíců. Očkování se nedoporučuje zahajovat u dětí starších 7 měsíců. Dále se doporučuje očkovat děti před zimním rotavirovým obdobím.

Pro kompletní očkování jsou vhodné i ty děti, které v minulosti prodělaly rota-virovou gastroenteritidu, neboť prožitá infekce není zárukou získání kompletní imunity vůči všem vakcinačním séro-typům několika skupin rotavirů.

Primární očkování se provádí pouze 2 podávanými v minimálním intervalu 4 týdnů.

Základní očkování lze zahájit již v 6. týdnu věku, ale nedoporučuje se zahajo-vat po 7. měsíci věku, neboť se u těchto starších dětí zvyšuje riziko vzniku zvýše-né teploty nebo horečky, která se může objevit po 3 až 5 dnech po očkování první dávkou.

Základní očkování se dvěma dávkami by mělo být provedeno nejpozději do 24 týdnů věku (optimálně však do 16. týdne věku). Vakcína se po jejím rozpuštění ve vhodném roztoku podává výhradně perorálně.

Zpět na Očkování